جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

«انجمن کوه نوردان ایران »
گفتگو با بزرگان و پیشکسوتان کوه نوردی
تاریخ : 5/9/1392                 ساعت :   16                 محل : دفتر انجمن                       مصاحبه با : خانم/ آقای   محمود نظریان  
-----------------------------------------------------------------------------------------------
نام : محمود              نام خانوادگی : نظریان (افغان)            متولد : 3/1/1331              اهل: بروجرد       شغل : کفاش و تولید کننده

تاریخ شروع کوهنوردی : سال 1348 که کشتی را شروع کردم با آشنایی مختصری از کوه شروع و از سال 51 رسماً کوهنوردی را شروع کردم.

دوره ها و کلاس ها : کارآموزی در سال 1351- دوره مربی گری در سال 55 در شیرپلا

مربیان و راهنمایان : آقای رحمدل، آقای کرباسی، آقای رستمی، آقای حسین صادقی.

اولین صعود : قله توچال

مهمترین صعودها : صعود به یخچال سیوله دماوند در سال 1356 برای اولین بار- صعود به قله علم کوه از گرده آلمانها در سال 55- صعود دیواره علم کوه در سال 60- صعود از مسیر آرش در سال 61- حضور در بازگشایی مسیر شکوه در علم کوه 67- صعود از مسیر لهستانیها و مسیر فرانسویها علم کوه- صعود به قله دیواره علم کوه از مسیر فرانسویها در سال 81 در 50 سالگی و در سال 91 صعود به قله منبلان فرانسه به اتفاق آقای حین نکویی- صعود به بیشتر قله های البرز مرکزی و اولین صعود زمستانی اشترانکوه در سال 54 به اتفاق آقای محمود مرتضوی – دیواره لجور اولین صعود از مسیر گرده- صعود به قله بیستون و یخچال غربی علم کوه- بعنوان نخستین ایرانی صعود از قله مونت رزا در ایتالیا در سال 1358 به اتفاق آقای احمد اخوان- عضو تیم اعزامی نخستین ایرانیان در صعود به قله ارجی اس و دمی کازیک در ترکیه- چند مرحله صعود به فوجی یاما- چند مرحله صعود به قله آرارات و صعود به کلیمانجارو در سال 85- قله آیپلانیک در نپال سال 87- صعود به قله لنین در سال 88 به اتفاق آقای عباس علی نژاد که مصدوم شدند (قرقیزستان)

عضویت در باشگاه ها ونهادها : در سال 51 به عضویت گروه کوهنوردی مهرگان تا سال 59 و مدتی بعنوان دبیر و مسئول کمیته فنی- در سال 70 تأسیس گروههای فروهر و گروه بهمن و در حال حاضر در همین گروه فعال هستند. در گروه پارسه و باران فعالیت داشته اند- حدود بیست سال مربی ورزش باشگاه دانشگاه علوم پزشکی تهران- سرپرستی تیم بانوان دانشگاه علم و صنعت در صعود به قله آرارات در سال 85- سرپرستی تیم بانوان جنوب کشور به قله کلیمانجارو.

خدمات و فعالیت های ورزشی : همکاری تحقیقاتی با دانشگاه علوم پزشکی تهران بویژه در مورد بیماریهای ارتفاع و انجام آنالیزهایی در حدود بیش از 100 مورد بویژه در دماوند. کار تحقیقی در خصوص عادات ماهانه بانوان کوه نورد به اتفاق دانشگاه علو پزشکی طی حدود 54 صعود به دماوند، که در حدود 24 آنالیز انجام شده در جریان این تحقیقات برای نخستین بار در جهان صورت گرفته است. اداره و سرپرستی حدود 300 کلاس اعم از کوه نوردی، سنگنوردی، یخ نوردی و مربی گری طی بیست سال گذشته و حضور بعنوان کارشناس حدود یکصد و بیست قسمت فیلم آموزشی توسط صدا و سیما از شبکه 1 و 4 در مسیر قلل البرز و زاگرس و همچنین شبکه جام جم. حدود 200 قسمت برنامه آموزشی در رابطه با کوه شبکه 3 و شبکه آموزش صدا و سیما هر روز 4 صبح ها و ساعت 6 صبح- جمع آوری سه کتاب از جمله دماوند و یال هایش به اتفاق آقای علی سلیم. سفر نامه کوههای ایران به اتفاق آقای محمود غلامی و کتابی تحت عنوان 366 برنامه یکروزه در حال چاپ و معرفی مناطق طبیعی مختلف اطراف تهران.
سرایش اشعاری در خصوص کوه و طبیعت.
نگارش چند نمایشنامه در خصوص کوه با مضمون انتقادی.

شاگردان : آقایان رضا زارع- آقای قصابان و محمود داوودی و بسیاری از جوانان و مربیان امروز.

پیام و پیشنهاد :