جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

«انجمن کوه نوردان ایران »
گفتگو با بزرگان و پیشکسوتان کوه نوردی
تاریخ : 1392/08/25             ساعت : 20 – 18:30       محل : منزل ایشان در کرج              مصاحبه با : خانم/ آقای    چنگیزخان شیخلی
-----------------------------------------------------------------------------------------------
نام : چنگیزخان              نام خانوادگی : شیخلی       متولد : آبان ماه 1306      اهل: مشهد          شغل : بازنشسته وزارت بهداری (فوق لیسانس ادبیات و تاریخ)

تاریخ شروع کوهنوردی: از حدود 12 سالگی در سال 1318 در لییلاقات مشهد از جمله کوه سنگی.

دوره ها و کلاس ها: در سال 1334 دوره سوم آموزش کوه نوردی فدراسیون- در سال 1336 دوره سوم کلاسهای کمک راهنما.

مربیان و راهنمایان: آقای مهندس نوروزی- گیلان پور.

اولین صعود: در سال 1324 قله توچال و بی بی شهربانو در شهرری.

مهمترین صعودها: صعود قله دماوند در مرداد ماه سال 1326 به اتفاق مرحوم مهران- صعود قله توچال در سال 1326- صعود به قله تخت سلیمان علم کوه- صعود به قله هفت خوان به اتفاق اولین گروه ایرانی بعد از گروه فرانسوی ها در سال 1336- صعود به قله خرسان جنوبی از تیغه ویرانه کوه به خرسان شمالی و علم کوه در سال 36- برای اولین بار تعیین نام قله موجی کشی و گردآوری اطلاعات جغرافیایی منطقه و تهیه اولین طرح منطقه- صعود مجدد علم کوه در سال 1340- صعود به خلنو، قله کلون بستک، جزء سومین صعود کنندگان به قله اصلی خلنو و اولین صعود به قله 4150 متری پالان گردن در سال 36- صعود به قله الوند در سال 1344- غارنوردی موارد متعدد از جمله رودافشان، سپهبد خورشید، ... .

عضویت در باشگاه ها ونهادها: عضو بنیان گذاران هیئت غارشناسان ایران در 8 آذر 1325.

خدمات و فعالیت های ورزشی: به جز موارد فوق، در اغلب موارد در تشکیلات فدراسیون کوه نوردی ایران از آغاز تا سال 57 حضور داشته اند و در سال 57- 52 ریاست کمیته غارشناسی فدراسیون کوه نوردی در زمان ریاست شادروان سپهبد محمود صادقیان که بنا به پیشنهاد ایشان (شیخلی) تأسیس شد و عضو مؤسسین انجمن غارنوردان ایران.

شاگردان: شاگردان بسیار از سازمانها و همچنین بطور منفرد و آزاد داشته اند و در مرداد سال 57 از طرف فدراسیون به عنوان مربی جهت آموزش کوه نوردان فارس اعزام به شیراز شدند.

پیام و پیشنهاد : خود داری از تکرار برنامه ها بویژه در مورد غارها و توجه به مسائل علمی و موقیتی در غارها، گردآوری اطلاعات لازم و بطور کلی ایجاد مرکزیت برای آرشیو از نظر عکس، اسلاید، گزارش و غیره. خود داری از تخریب و آلوده کرده محیط غار و کوه و طبیعت.