جشنواره یخ نوردی و ورزش های زمستانی نمایشگاه جهانی کتاب کوهستان آبشار سنگان دره ای زیبا در استان لرستان قله ها و یخچال های منطقه علم کوه دماوند کوه را بشناسیم!

"نرگس حکیمی پیشکسوت کوهنوردی ایران "

نرگس حکیمی متولد 1304 سوادکوه مازندران است .از نوجوانی مانند بیشتر افراد خانواده پدری به طبیعت گردی علاقمند بود و همین علاقه و شیفتگی به طبیعت بیکران ایران ، او را به سمت کوه و جاذبه های آن هدایت کرد . صعود های جدی و پخته وی در حدفاصل  سال های 1330 تا 1335 به همراه برادران و برخی از دوستان و همدوره هایش آغاز گردید و خیلی زود در سال 1336 در دوره سوم کلاس های کمک راهنما و مربی گری فدراسیون کوه نوردی ایران زیر نظر استادانی همچون قدیری  و هوشنگ محیط موفق به اخذ مدرک مربی گری با عنوان " اولین زن مربی کوه نوردی ایران " گردید.وی در سال 36 از بین تمامی کوهنوردان زن و مرد مقام سوم کوهنورد سال را به خود اختصاص داد .
تعدادی از مهمترین صعودها و فعالیت ها و برنامه های برجسته ورزشی ایشان عبارت است از :قله توچال 1335، قلل منطقه همدان 1337، بیشتر قلل منطقه علم کوه شهریور 1341 بعنوان سرپرست تیم چهار نفره بانوان . قله دماوند همراه بااقامت شبانه و باعنوان سرپرست تیم مشترک زنان ایران و انگلیس تیرماه 1342، سرپرست تیم بانوان در صعود به قله مهر چال اردیبهشت 1342 و کلون بستک خرداد 1342.
مربی گری کلاس های آموزش فنون کوه نوردی در دامنه های توچال دراردیبهشت 1338 که توسط بولتن کوهنوردان باحضور حدود یکصد کوه نورد برگزار گردید.
حضور درهیئت موسس بنیاد هیمالیا از سال 1343 و شرکت در کنگره سوم کوه نوردی ایران در تیرماه 1344 و همکاری مستمر با فدراسیون کوه نوردی ایران در کمیته فنی ، اجرایی وآموزش از سالهای 1337 تا 1357 .
ایشان در ساعت 5 بامداد روز سیزدهم آبان ماه 93 دارفانی را وداع گفتند و به جمع رفتگان پیشکسوت تاریخ کوه نوردی ایران و جهان پیوستند
یادشان گرامی و روحشان شاد باد . 
ا. م .